“Іван Боберський: життєвий шлях через призму світлин” – професор Андрій Сова запрошує на лекцію

28
“Іван Боберський: життєвий шлях через призму світлин” - професор Андрій Сова запрошує на лекцію

В п’яницю, 18 серпня о 16.30, в читальній залі Науково-технічної бібліотеки НУ “Львівська політехніка” (вул. Професорська, 1) Андрій Сова, доктор історичних наук, доцент кафедри олімпійської освіти Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського прочитає лекцію “Іван Боберський: життєвий шлях через призму світлин”.

Подія підготовлена з нагоди 150-ліття від народження Івана Боберського в рамках П’ятих Львівський Фото Фестин у співпраці Українським Фотографічним Товариством (УФОТО) та з Львівським Фотомузеєм.

У незалежній Україні ім’я Івана Боберського (1873–1947) – видатного українського націєтворця: державного, військово-політичного і громадського діяча, педагога, організатора, основоположника українського тіловиховання, спортсмена, філолога, журналіста, редактора, видавця, перекладача, архівіста, фотографа, мецената було повернено із забуття. Сприяли цьому низка заходів та рішень. Зокрема, 2011 р. у Львівському державному університеті фізичної культури (тепер – імені Івана Боберського) запроваджено спеціальну нагороду – Почесну відзнаку імені Івана Боберського; 2013 р. Львівською обласною радою проголошений Роком Івана Боберського; у листопаді 2013 р. за сприяння ЛДУФК світ побачив документальний фільм «Де сила, там воля витає!» (автор сценарію та режисер Тарас Каляндрук); у червні 2015 р. при Науковому товаристві імені Шевченка створено Комісію тіловиховання і спорту імені Івана Боберського; у лютому 2019 р. Львівському державному університету фізичної культури присвоєно ім’я Івана Боберського; у вересні 2020 р. Посольством України у Республіці Словенії за участі державних словенських органів влади встановлено пам’ятну таблицю Іванові Боберському в Тржичі на будинку, де він проживав упродовж 1932–1947 рр.; у березні 2023 р. Львівська обласна рада проголосила 2023 р. Роком Івана Боберського.

Не зважаючи на появу низки праць про Івана Боберського, малодослідженими залишаються фотографії, які ілюструють його життєпис. У лекції вперше комплексно використано та проаналізовано фотоматеріали, що зберігаються в українських і закордонних архівах, музеях, бібліотеках, приватних колекціях і збірках або опубліковані в окремих періодичних виданнях та спогадах. Значна частина світлин не опубліковані та очікують належного вивчення й ідентифікації. Світлини дають змогу розкрити світ Івана Боберського, відтворити в уяві його життя, фокусуючи увагу на фотографіях, які висвітлюють студентські роки; педагогічну діяльність, як учителя, професора; керівника, натхненника та члена низки громадських організацій («Сокіл-Батько», Наукове товаристо імені Шевченка, «Український спортовий кружок», «Дівочий спортовий кружок», «Пласт», СТ «Україна», «Змаговий союз» та ін.); організатора спортивних змагань та низки заходів національної ваги (І Краєвийздвиг 1911 р., Шевченківський здвиг 1914 р.); члена і скарбника Української бойової управи легіону Українських січових стрільців, члена Головної української ради та Загальної української ради, референта «Письменничого відділу» Державного секретаріату військових справ Західно-Української Народної Республіки, повноважного представника ЗУНР у США та Канаді.

Віднайдення унікальних фотографій та підписів до них дало можливість не тільки доповнили життєпис Івана Боберського, а й пролити світло на перебіг суспільно-політичних подій того часу.

До та після лекції гостинно пригощатиме Кава Старого Львова.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я