Запрошуємо на вечір пам’яті Романа та Марґіт Сельських

87
Роман Сельський із дружиною Марґіт Сельською-Райх. Світлина 1970-х рр.
Роман Сельський із дружиною Марґіт Сельською-Райх. Світлина 1970-х рр.

В понеділок, 22 травня 2023 року, о 17 30  в читальному залі Науково -технічної бібліотеки НУ “Львівська політехніка” ( вул. Професорська, 1 ) відбудеться вечір пам’яті Романа та Марґіт Сельських.

Подія організована ГО Центр порятунку культурної спадщини у співпраці з Українським Фотографічним Товариством, Львівським Фотомузеєм та Науково — технічною бібліотекою НУ “Львівська політехніка”.

На вечорі, присвяченому цим двом непересічним особистостям — Марґіт та Роману Сельським, своїми спогадами поділяться учні Романа Сельського та ті, хто був знайомий із родиною Сельських – Оксана та Володимир Риботицькі, Євстахія та Микола Шимчуки, Олександр Кицера, Олександра Крип’якевич, Романна Патик, Христина Звіринська-Чабан та ін.

Демонструватимуться маловідомі аматорські фільми О. Кіцери «Гуцулія» та «Сельські» ( знімав Р. Турин?). Можливістю познайомитись із рідкісними кадрами завдячуємо таланту Ігоря Ткачика, якому вдалось дуже якісно оцифрувати і реставрувати плівки.

Марґіт Сельська
Марґіт Сельська

Марґіт (1903–1980) та Роман Сельські (1903–1986) — подружжя видатних львівських митців, двох особистостей, котрі завдяки своєму таланту, аристократизму, своїй харизмі стали ніби містком між потужними мистецьким нуртами довоєнного Львова і Львовом совєтським. Одиноким містком і одночасно пристанню, до якої прибивались ті, хто не міг і не хотів нести ношу соцреалізму, а прагнув вдихнути ковток свіжого повітря і отримати альтернативну мистецьку освіту. Це була своєрідна школа, ті поради та розмови що велись у “салоні” Сельських, стали одними з підвалин, на котрих і вибудовувалось у 1960 — 1980 роках таке яскраве явище, як львівська школа малярства. Маргіт та Роман Сельські сформувались як митці, навчаючись у Фернана Леже в Парижі , котрий в міжвоєнний період був столицею різноманітних мистецьких нуртів та угруповань .
Повернувшись до Львова почали працювати як незалежні художники, а також входили до авангардистських мистецьких угруповань, таких як «Артес» та АНУМ.

Роман Сельський в майстерні, фотографував  Ярослав Коваль, 1983 р. Джерело фото https://www.facebook.com/photomuseum.lviv.ua/
Роман Сельський в майстерні, фотографував  Ярослав Коваль, 1983 р. Джерело фото https://www.facebook.com/photomuseum.lviv.ua/

За словами мистецтвознавиці Любов Волошин про творчість Романа Сельського: «Різноманітні модерні напрацювання світового і західноєвропейського мистецтва служили для нього лише імпульсом , щоб витворити свій неповторний стиль малярського вислову , якому прикметна мудра стриманість пластичної позиції, субтельність та висока артистична якість, а понад усе — воля до гармонії і ладу — риси , вищою мірою характерні його українському темпераменту». Саме це вдалось передати Роману Сельському своїм учням за час багатолітньої педагогічної діяльності, викладаючи у Львівському художньому училищі ім І. Труша та у Львівському інституті прикладного та декоративного мистецтва.

Вхід вільний. До та після лекції традиційно пригощатиме Кава Старого Львова.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я