Презентуємо Меморіальний музей-садибу родини Бандерів

130
Презентуємо Меморіальний музей-садибу родини Бандерів

У вівторок, 21лютого 2023 року, о 17.30 в читальній залі Науково-технічної бібліотеки НУ “Львівська політехніка” ( вул. Професорська, 1) відбудеться розповідь-презентація Меморіального музею-садиби родини Бандерів у Стрию. Презентуватиме завідувач музеєм Володимир Ханас.

Подія організована Українським Фотографічним Товариством (УФОТО) у співпраці з Львівським Фотомузеєм та Науково-технічною бібліотекою НУ «Львівська політехніка».

Меморіальний музей-садиба родини Бандерів створений на родинному обійсті дідуся та бабусі Степана Бандери. У цьому будинку впродовж 1919−1927 років під час навчання у Стрийській гімназії проживав Степан Бандера, а також його брати та сестри.
Створення музею розпочалося з упорядкування скверу перед родинним будинком Бандерів (проєкт розробила архітекторка, культурно-громадська діячка Дарія Михаць) Стрийським Товариством садиби-музею родини Бандерів, активними членами якого були: Володимир Чабан, Петро Бандера, Любов Грицак та інші. Кошти на впорядкування скверу пожертвувала родина Бандерів, особливо долучився Володимир Бандера з Філадельфії, двоюрідний брат Степана Бандери, син Осипа Бандери, родина якого останньою покинула будинок 1944 року. Сквер як рекреаційна зона та місце проведення національно-патріотичного дозвілля відвідувачів став важливою частиною майбутнього Меморіального музею-садиби.

Відновлений сквер було відкрито 24 серпня 2001 року в день святкування десятиріччя Незалежності України. На урочистості прибула вся велика родина Бандерів. Чин його освячення здійснив Владика Юліян Ґбур.

Другим важливим етапом створення меморіалу була дворічна робота виконавчого комітету Стрийської міської ради, пов’язана з поверненням будинку Бандерів, позаяк після націоналізації будинок перебував в обласному підпорядкуванні, а відтак його передали у власність територіальної громади Стрийського району й розмістили в ньому інкубаторну станцію. Унаслідок наполегливих клопотань будинок Бандерів було повернуто у власність територіальної громади міста Стрия для створення музею.
Упродовж тривалого часу наукові працівники музею «Верховина» докладали чимало зусиль, щоб зібрати експонати для нового музею.

Проєкт експозицій та їхнє оформлення виконав художник Орест Скоп зі Львова.

Експозиції розміщено в шести окремих кімнатах:
– Лани – передмістя Стрия, мала батьківщина Бандерів;
– родовід Бандерів;
– сім’я о. Андрія Бандери;
– життя та діяльність Степана Бандери;
– пластовий рух та Степан Бандера;
– вшанування пам’яті Провідника.

Відвідуючи музей, можна помандрувати стежками дитинства Степана Бандери, а також познайомитися з усіма членами його родини. У музеї міститься величезна кількість особистих речей, документів і фотографій, ретельно зібраних і систематизованих працівниками краєзнавчого музею «Верховина».

Музей родини Бандерів було відкрито 1 січня 2010 року з нагоди 101-ї річниці від дня народження Степана Бандери.

Крім зазначених постійно діючих експозицій музею, відвідувачам пропонується тематичні теми:
– Степан Бандера та проголошення ЗУНР;
– Степан Бандера і Акт Злуки;
– Голодомор і Степан Бандера;
– Степан Бандера і вшанування Героїв Крути та ін.

Важливою складовою музейний фондів є відео матеріали: фрагменти з кінохроніки про перебування Степан Бандера на 20-х роковинам з дня смерті полковника Євгена Коновальця; похорон Степана Бандери; промова С. Бандери з нагоди 25-річчя створення ОУН (1954 р.); промова Степана Бандери записана в Мюнхені (1959 р.) тощо.

Вхід Вільний. До та після лекції традиційно пригощатиме Кава Строго Львова.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я