Фільм Юліана Дороша “Біля джерел народної творчості” знатий на Косівщині у період з 1963 по 1971 рік. Фільм розповідає про майстрів народних промислів Гуцульщини, був заново віднайдений в березні 2020 року.
В середині березня 2020 року команда у складі Генерального директора Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького Ігоря Кожана, відомої громадської діячки Тетяна Крушельницької, колекціонера і ентузіаста любительського кіно Ігоря Ткачика та автора проекту «Львівський Фотомузей» Романа Метельського відвідали помешкання родини Дорошів у Львові по вул Левицького, 76.
Відвідини проходили з чітким дотриманням всіх санітарно-епідеміологічних норм і вимог.
Відвідини мали на меті візуальних огляд мешкання на предмет цілісності вікон, дверей, замків та внутрішніх сантехнічних, газових, та електричних комунікацій. Це була основна причина.
Але Для Роман Метельського та Ігоря Ткачика це був перший візит до квартири відомого українського фотомитця Юліана Дороша. Дуже хотілося відчути ауру місця же жив і творив великий світливець.
В ході відвідин, крім емоційного заряду для всіх учасників, Ігор Ткачик знайшов металеву коробку з відзнятою кіноплівкою. Жодних етикеток чи написів, які дали б можливість визначити назву та походження плівки, не було.
Зі згоди пана Ігоря Кожана та пані Тетяни Крушельницької Ігор Ткачик взяв плівку додому щоб вияснити зміст відзнятого матеріалу. Інших кіноплівок і цього ні наступного разу при поверховому огляді знайдено не було.
В цей же день, пізно ввечері, Ігор Ткачик визначив що на плівці знаходиться фільм Юліана Дороша під назвою «Біля джерел народної творчості. Кінонариси про гуцульських народних майстрів». Фільм має присвяту «Пам’яті Льва Долинського та Данила Фіголя – моїх товаришів молодості цей фільм присвячую. В титрах фільму чітко вказано що автором фільму є Юліан Дорош і фільм зняти «Косівщина-Львів. 1965-1971 роки».
Оригінальні титри на залишають підстав для сумніву в авторстві, місцевості та часу зйомок фільму. Загальна тривалість фільму близько 36 хвилин, переважно фільм знятий на чорно-білу плівку, але з кольоровими вставками. На плівці відсутня звукова доріжка. Фільм знятий на 16-тиміліметрову кіноплівку. З цього можна зробити припущення, що фільм був озвучений в стадійних умовах і звукова доріжка втрачена, або її не існувало зовсім. Фільм демонструє роботу народних майстрів різного напрямку на Гуцульщині.
Оскільки пізніших фільмів Юліана Дороша наразі не знайдено, є всі підстави вважати що цей фільм став остатнім в його кінематографічній кар’єрі.
Фільм оцифрований Ігорем Ткачиком протягом березня-квітня 2020 року. Для зручності сприйняття, Ігор Ткачик доповнив відеоряд своєю версією звукового супроводу.
Музика в цьому відео