Запрошуємо на лекцію про Олену Кульчицьку

98
Запрошуємо на лекцію про Олену Кульчицьку

У вівторок, 30 січня 2024 року, о 17.00 у Львівському палаці мистецтв (вул. Коперника, 17) відбудеться лекція Надії Ленько-Кінаш “Шляхами творчої долі Олени Кульчицької”.

Подія організована у співпраці Українського Фотографічного Товариства (УФОТО), Львівського Фотомузею, Художньо-меморіального музею Олени Кульчицької та Львівського палацу Мистецтв.

Олена Кульчицька народилася в містечку Бережанах на Тернопільщині у родині правника Лева Кульчицького. Мистецькі студії розпочала у Державній промисловій школі у Львові, продовжила у приватній студії С. Батовського-Качора та Р.Братковського (1902-1903) у Львові та у Віденській художньо-промисловій школі при цісарсько-королівському Австрійському музеї мистецтва й промисловості у Відні (1903–1907). У 1908 році захистила диплом педагога. 1909 року отримала посаду професора рисунків у ІІ Державному учительському семінарі в Перемишлі. У 1939р. преїхала до Львова, де оселилася у затишному помешканні поблизу собору Св. Юра на вулиці Міцкевича (тепер – вул. Листопадового Чину).

Олена Кульчицька. Фото Лева Кульчицького. 1890-ті рр.
Олена Кульчицька. Фото Лева Кульчицького. 1890-ті рр.

Під час студій у Відні родина Кульчицьких мешкала у Косові, куди на літні вакації поверталася художниця, де і відкрила для себе багате народне мистецтво Гуцульщини, що стане фундаментальним підґрунтям творчих шукань. Тоді ж розпочинає і плідну працю в естампній графіці, а саме в офорті, створюючи перлини у цій графічній техніці. В українському мистецтві О. Кульчицька своєю графічною творчістю, як зауважують дослідники, здійснила те, що в Європі-цілі колективи мистців. У ранній період художниця захоплювалася сецесією, що визначило стилістику її емалей, творів ужиткового мистецтва, а також графіки.

Олена Кульчицька. Фото Лева Кульчицького. 1900-ті рр.
Олена Кульчицька. Фото Лева Кульчицького. 1900-ті рр.

Творчо переосмисливши естетику модерну в контексті української традиції, вона стала одним із творців нового національного стилю. Її талант найповніше розвинувся у естампній та книжковій графіці, графіці малих форм (екслібрис, художня листівка), модерних формах декоративно-ужиткового мистецтва (емалі, килими, проекти ужиткових предметів), малярстві, в етнографічному документальному малюнку, що став засобом збереження та популяризації пам’яток національної культури.
Художниця була активною учасницею мистецького життя в Галичині. Її твори з великим успіхом експонувалися на виставках Гуртка діячів українського мистецтва, Асоціації незалежних українських мистців, а також у Києві, Харкові, Брюсселі, Празі, Гельсінкі, Парижі, Берліні, Римі, Чикаго.

Увесь свій творчий спадок (близько 6000 торів) О. Кульчицька 1957 року заповіла українському народові в особі Львівського музею українського мистецтва (нині – Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького).

Олена Кульчицька. Фото Романа Барана. 1955р. Коломия
Олена Кульчицька. Фото Романа Барана. 1955р. Коломия

21 квітня 1971р. у колишньому помешканні художниці відкрито музей, де у чотирьох залах експонується малярство, офорти, естампна і книжкова графіка, а також твори ужиткового мистецтва- емалі, килими, кераміка, вишивка та авторські меблі.

До та після показу гостинно пригощатиме Кава Старого Львова. Традиційно дякуємо нашим інформаційним друзям Агенції інформації та аналітики “Гал-інфо” та Українське радіо. Львів  за активний розголос.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я