У четвер, 19 жовтня 2023 року о 17.00, у Львівському палаці мистецтв (вул. Коперника, 17) відбудеться лекція Руслана Коропецького “Між льодовиковим періодом та штучним морем – історія унікальних пам’яток давньої кам’яної доби з затоплених територій долини Дністра”.
Подія організована у співпраці Інституту українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України, Українського Фотографічного Товариства (УФОТО), Львівського Фотомузею та Львівського палацу мистецтв.
Під час введення в експлуатацію Дністровської ГЕС і Бурштинської ТЕС затоплено частину території долини Дністра (кілька десятків населених пунктів). Місцеві мешканці були вимушені розібрати свої помешкання, вирубати сади, покинути могили предків і стати переселенцями. Окрім людської трагедії, знищена була і частина нашої історичної спадщини – під водою опинилися десятки досліджених і невідкритих археологічних пам’яток.
Перед затопленням впродовж десятків років на цих територіях проводилися масштабні розкопки. Надзвичайно плідними стали дослідження Олександра Черниша, проведенні в околицях сіл Молодове та Кормань у Чернівецькій області, де на порівняно компактній площі виявлено рештки понад півтора десятків стійбищ та короткотривалих стоянок первісних людей. Завдяки унікальному поєднанню природних умов вже у давні часи тут утворилось надзвичайно сприятливе середовище для проживання первісних мисливців та збирачів. Зокрема на стоянці Молодове V виявлено двадцять культурних горизонтів, кожен з яких являє собою рештки давнього поселення та свідчить про періодичне заселення цієї локації від середнього палеоліту до мезоліту – тобто впродовж періоду від понад 100 до 10 тис. років тому.
Факт, що окремі стійбища існували тут порівняно довгий відрізок часу засвідчує наявність на них решток жител. У 1959 р. на стоянці Молодове І вперше у світовій науці виявлено рештки наметоподібного житла неандертальців, збудованого з масивних кісток мамонтів. Багатотисячні колекції виробів з кременю, інших порід каменю, кістки та рогу, виявлені на стоянках, також свідчать про тривалий період їх функціонування та значну господарську активність первісного населення. Найбільш цікаві артефакти, пов’язані з первісними культами та давнім мистецтвом: скіпетри племінних вождів – так звані «жезли родоначальників», фігурки з каменю та кістки, рогові флейти. Завдяки цим знахідкам ми можемо дізнатися не лише про повсякденне життя наших далеких предків, але й про їхню суспільну організацію, духовні потреби та естетичні смаки.
До та після лекції традиційно пригощатиме Кава Старого Львова.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ