Завершуємо рік показом фільму «Богдан-Зиновій Хмельницький»

99
Завершуємо рік показом фільму «Богдан-Зиновій Хмельницький»

В четвер, 28 грудня 2023 року о 17.00, у Львівському палаці мистецтв (вул. Коперника, 17) відбудуться показ та розмова про фільм «Богдан-Зиновій Хмельницький».

Фільм буде показано в рамках проєкту «Живе кіно у Львові» з кіноплівки з приватної колекції Олександра Мандрика.

Подія організована у співпраці Українського Фотографічного Товариства (УФОТО), Львівського Фотомузею та Львівського палацу мистецтв.

Про фільм розповідатиме історик-медієвіст, архівіст, кандидат історичних наук Василь Кметь.

«Богдан-Зиновій Хмельницький» — український фільм художній 2006 року про історичні події Хмельниччини, знятий Київською кіностудією імені Олександра Довженка на замовлення Міністерства культури і туризму України.

За словами самого режисера, цей фільм-епопея народжувався 7 років. Первинно знімався серіал і одну серію «Збараж», яку вдалося зняти, було показано в МКФ «Молодість» восени 2002 року. Проте від зйомки серіалу, режисеру довелося відмовитися через брак фінансування. Таким чином було скомпоновано односерійний фільм.

Художній фільм розповідає про один з найважчих і трагічних моментів визвольної війни українського народу проти панування шляхетської Польщі (1648—1657 рр.) — битві під Збаражем. На чолі з Богданом Хмельницьким козацьке військо узяло в щільну облогу містечко Збараж. Польська шляхта на чолі з лютим ворогом України Яремою Вишневецьким опинилася в пастці: закінчилися продовольчі запаси, почався голод, хвороби; Ярема посилав десятки гінців до Польського Короля з благаннями про військову допомогу, але жоден з гінців не зміг прорватися крізь козацьку облогу.

Здавалося б, незабаром запорозьке козацтво святкуватиме остаточну перемогу, але трапилося непередбачене — зрадою обернувся для Хмельницького союз з Кримським Ханом: посеред запеклої битви орда покинула поле битви. Богдан Хмельницький опинився перед важким вибором — взяти дорогою ціною перемогу над Польщею, втопивши Україну в крові, або погодитися на принизливі й украй невигідні умови мирної угоди. Величезні військові втрати, зрада найближчих союзників, особиста сімейна трагедія — лише частина мук, що мучили тоді великого Гетьмана України. Крім історичних подій, йдеться про особисте життя Богдана Хмельницького, його кохання та зраду Мотрони Чаплинської. Режисер показав, що Богдан Хмельницький — великий полководець і стратег — водночас був звичайною людиною зі своїми недоліками, слабкостями, страхами й проблемами.

До та після події гостинно пригощатиме Кава Старого Львова.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я